75 שנה יחד למען התושב

ידידיי ראשי הרשויות ואזרחים יקרים,
אני שמח ונרגש להכריז על תחילתן של חגיגות ה- 75 שנה למרכז השלטון המקומי. מזה 75 שנים מרכז השלטון המקומי פועל בשיתוף פעולה פורה ביחד עם ראשי רשויות למען אזרחי מדינת ישראל ונלחם על הזכויות המגיעות להם. גם ברגעי משבר ולחץ, דאגנו לשים בראש ובראשונה את טובתו של האזרח אל מול קצב האירועים המסחרר במדינתנו הקטנה. כיו"ר מרכז השלטון המקומי אני גאה להיות חלק ממערך של עשייה מתמדת לטובת ראשי רשויות, השלטון המקומי ובעיקר- לטובת תושבינו.

אני מעוניין לנצל במה זו ולברך את ראשי הרשויות על הפעילות החשובה שהם עושים מדי יום למען התושבים שלהם. ברצוני להזכיר לכולם שאנו בעיצומה של שנה לא פשוטה ולכן חשוב, אף יותר מתמיד, להמשיך ולפעול ביחד, בכדי לקדם את מעמד השלטון המקומי כולו, בפני חברי הכנסת והשרים החדשים. אנחנו רק בתחילתו של מאבק כנגד הקיצוץ בתקציב 2013 ואל לנו לסגת עד שלא נעצור את הגזירות הללו שעתידות לפגוע פגיעה ישירה בכל אזרחי ישראל.

גם השנה, אנו מקיימים את הוועידה השנתית של מרכז השלטון המקומי בסימן 75 שנה להיווסדו של המרכז. אני מזמין את כולכם לפתוח יומנים, להרשם ולהתכונן לקראת האירוע המכונן של השנה שיזכיר לכולם מה עשינו כאן 75 שנה.

 
           
ועידה פורייה לכולנו,
 
שלמה בוחבוט,
יו"ר מרכז השלטון המקומי
ראש עיריית מעלות - תרחישא

                  
אורחים יקרים,


ברוכים הבאים לוועידה השנתית הרביעית של השלטון המקומי בישראל. זו השנה הרביעית ברציפות בה הוועידה מתקיימת בשיתוף המרכז הבינתחומי, זאת הודות לשיתוף פעולה פורה בין מרכז השלטון לבית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה בבינתחומי הרצליה.
 
השלטון המקומי הוא הגוף הדמוקרטי המעניק את מגוון השירותים הרחב ביותר לתושבים ולבתי העסק הקטנים והבינוניים ביישובים. משבר המשילות המלווה את הממשל המרכזי בישראל מזה כשלושה עשורים, מקשה ומגביל את יכולתן של הרשויות המקומיות לתכנן לטווח ארוך ולשפר באופן עקבי את רמת החיים של תושביהן.

במרכז הבינתחומי אנו עוסקים רבות בסוגיית תהליך הבראת המשילות. זהו תהליך מורכב המחייב ראייה רחבה הלוקחת בחשבון, בין היתר, את המבנה המוסדי של הממשל, שיטת הבחירה הרצויה, המסד החוקי והתרבות הפוליטית. אחד מתוצריו של תהליך זה מחייב התייחסות מעמיקה לשינויים הנדרשים ברמת השלטון המקומי, ובעיקר בחלוקת האחריות והסמכות המחודשת בין הממשל המרכזי למקומי. תהליכים אלה מתרחשים במרבית המדינות המערביות וראוי שיתרחשו גם בישראל.

ועידה זו עומדת גם בסימן הבחירות לרשויות המקומיות שיתקיימו באוקטובר 2013 - נקודת שיא בעשייה הדמוקרטית המקומית. אנו מאחלים הצלחה למועמדים ומברכים את מרכז השלטון המקומי על 75 שנות פעילות.

כולי תקווה שנמשיך לפעול יחדיו כדי לתרום לשיפורו ולחיזוקו של השלטון המקומי בישראל.

ועידה פורייה לכולנו,

פרופ' אוריאל רייכמן
נשיא ומייסד
המרכז הבינתחומי הרצליה